Ticari hayatına 1953 yılında başlayan Niyazi IŞIKCAN Konya’nın ilk kurulan un fabrikalarından biri olan YENİ UN fabrikasını 1973 yılında kurmuştur. Kurulduğunda günlük 40 ton kapasitesi olan Yeni Un yapılan revize ile şu anda günlük 600 ton kapasiteye ulaşmıştır.

Fabrika ekipmanları değirmencilik sektöründeki teknolojiyi yakından takip etmekte olup, günümüzün en son teknolojisi ile el değmeden otomasyon ile üretim kontrol edilmektedir. Üretimi yapılan mamuller 1’lik, 2’lik, 5’lik ve 10’luk paketleme ile ulusal market zinciri olan firmalarla pazara sunulmaktadır.

Endüstriyel un üretiminde Türkiye”deki gıda üretiminde en büyük paylara sahip firmalarla çalışmaktadır. Un üretiminde geniş donanımlı Ar-Ge labaratuvarında yapılan çalışmalarda dünyadaki güncel teknoloji ve ülkemizdeki gıda kodeksine eş değer olarak sürekli ürün geliştirme çalışmaları yapılmaktadır.

Üretimde kaliteyi, teknolojiyi ve müşteri memnuniyetini öncelik olarak varsayan firmamız 41 yıllık tecrübe ile sürdürebilirliğimiz önceliğimiz olmaya devam edecektir.

Established in 1973,YENİ UN factory, is one of the oldest wheat flour factory of Konya. When it established first with 40 mt daily capacity, has reached 600 mt Daily capacity with some revision. With another 2 different milling factories in different region of Turkey, we have 1000 MT daily production capacity. Our 500.000 Mt Wheat import per year allows us to supply products, in different quality to different countries of the world All equipments are in the factory are up to date , and the production is under control with latest technology. The products are being to present local and international market in 1,2,5,10,25 and 50 Kgs packages. Especially in industrial flour production we are working with the biggest companies of sector The production is always under control in latest technology equipped RD laboratories, and the developments in the market are taken into consideration. With our 42 years experience our priorities are always quality and high technology in production, and customer satisfaction as a result